Balkanski privatizacijski sesalnik
Oddajo pričnemo v Makedoniji, kjer je bil minuli teden podpisan dogovor o odpisu dolga socialno najšibkejšim. To soboto je Osijek postal tretje mesto, po Zagrebu in Splitu, kjer so izvedli parado ponosa. O manifestaciji, ki je minila mirno, smo govorili z eno od organizatoric Mirno Zlatić.
V drugem delu oddaje se posvetimo nadaljnjim poskusom prodaje družbene lastnine. Privatizacija nekdanjih hrvaških vojaških območij na katerih je tudi kulturno-zgodovinska dediščina, ni šla po načrtih igralcev golfa. Že od leta 2000 je Hrvaška poskušala sprva preko koncesij oddati (za 99 let), ker zasebnega kapitala ni bilo, pa kasneje zemljišča in nepremičnine kar prodati. Praviloma pa je šlo vse v smeri načrtovanja megalomanskih turističnih projektov zaprtega tipa.
Ker investitorjev še vedno ni, je Državni urad za upravljanje z državno lastnino (DUDDI) konec julija začel z akcijo "Projekti 100". Gre za projekt hrvaške vlade preko katerega naj bi zbirali ideje in predloge, kaj storiti s temi nekdanjimi vojaškimi območji. Po 15. septembru, ko se izteče rok, bodo pregledali vse dospele zamisli in nadaljevali s privatizacijo.
Spisek obsega 100 zemljišč po vsej državi. Med njimi najdemo tudi Goli otok, nekdanjo politično šolo v Kumrovcu, pa zemljišče na Lastovu in polotok Muzil pri Puli. Spregovorili smo o dveh konkretnih primerih. Govorili smo Dušico Radojčić iz civilne Inicijative "Volim Pulu- za Muzil" in županom Kumrovca Dragutinom Ulamo.
Prikaži Komentarje
Komentiraj