I want to breaxit free*
*Želim prost BrIzstop
Britanska konservativna vlada je minuli petek parlament seznanila z osnutkom trgovinskega načrta med Veliko Britanijo in Evropsko unijo po predvidenem izstopu Velike Britanije 29. marca naslednje leto. Theresa May je v njem predvidela načrt o vzpostavitvi enotnega prostotrgovinskega območja skupaj z EU, znotraj katerega bo britanska stran za nedoločen čas primorana ohranjati iste standarde za industrijske proizvode in kmetijske pridelke, kot veljajo v Evropski uniji, a bo še vseeno lahko sama določala višino carin.
Kompromis o novi pogajalski strategiji, ki so jo po celodnevnem pogajanju podprli ministri, bi lahko prinesel nov zagon v pogajanja o brexitu, saj je efektivno končal politično blokado ideološko razklane konservativne stranke o občutljivem vprašanju prihodnjih odnosov Združenega kraljestva z Evropsko unijo.
Theresa May je kmalu po odstopu Davisa na njegovo mesto imenovala Dominica Raaba, evroskeptika, naklonjenega trdemu brexitu, prav tako iz konservativne stranke. Skupaj z Jeremyjem Huntom, novim zunanjim ministrom, sicer privržencem mehkejšega brexita, so po objavi trgovinskega načrta v mestu Chequers na obrobju Londona prejšnji petek včeraj predstavili osnutek pogajalskih izhodišč oziroma belo knjigo, temelj katere predstavlja prost pretok dobrin. Več dr. Anže Burger, profesor na Katedri za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede.
Britanska vlada v načrtu predlaga ohranitev prostega trga s hkratnim oblikovanjem neodvisne trgovinske politike, v okviru katere bi uvedli dvojni sistem carin, enega za blago, ki je namenjeno za Veliko Britanijo, drugega pa za blago, ki je namenjeno na celino. Kot izpostavlja Burger, naj bi britanska vlada želela s tem zaščititi industrijo.
Prostotrgovinski sporazum, ki so mu naklonjeni zagovorniki mehkega brexita, bi po besedah Burgerja lahko gospodarsko ošibil državo.
Velika Britanija bi morala tako po izstopu iz Evropske unije za vsak produkt pojasnjevati njegov izvor, pojasni Burger.
Bela knjiga varovalke prostega pretoka dobrin iz Velike Britanije v druge države po izstopu iz Evropske unije predvideva tudi v storitvenem in finančnem sektorju.
Paul Taggart izpostavi, da so se v mehkem načrtu brexita britanske finančne institucije počutile izdane in zaradi tega preko predstavnikov parlamenta na premierko vršile politični pritisk.
Kljub temu je šlo pri objavi bele knjige za premišljeno politično potezo. Britanska vlada namreč od referenduma o brexitu pred dvema letoma do zdaj še nikoli ni dejansko predstavila konkretnih pogajalskih izhodišč za izstop iz Unije.
Po odstopu obeh ministrov se je premierka May znašla v nezavidljivem položaju. Novi zunanji minister Jeremy Hunt je dejal, da jo stoodstotno podpira. Kljub temu se s strani opozicije, predvsem laburistične stranke, vrstijo pozivi k odstopu. Brexitska drama zadnjih nekaj dni pomeni, da so v konservativni vladi začasno prevladali zagovorniki mehkega brexita, ki želijo, da bi Britanija na nek način ostala del skupnega trga in carinske unije ter ohranila prost pretok delovne sile. Pojasnjuje Burger.
Pred Thereso May je tako bitka na treh frontah. Prva bo s trdobrexitskimi poslanci konservativne stranke, ki poskušajo zbrati 48 poslanskih podpisov za glasovanje o nezaupnici in volitve novega strankarskega vodje. Druga fronta bo z delom poslancev konservativne stranke in poslanci opozicije, za katere je njena vizija mehkega brexita premalo mehka. Zahtevajo namreč, da Britanija tudi po brexitu ostane del skupnega trga in carinske unije. Na tretji fronti pa je EU, ki se razen posmehljivih tvitov predsednika evropskega sveta Donalda Tuska uradno še ni odzvala na njene brexitske predloge.
Glavni pogajalec evropske komisije za brexit Michel Barnier je v sredo sicer napovedal, da je EU pripravljena z Združenim kraljestvom poiskati kompromisne rešitve pri ključnih vprašanjih, če britanska vlada še nekoliko bolj popusti pri svojih stališčih. Ali bodo njeni novi načrti sprejemljivi za Bruselj, bo moralo biti jasno razmeroma kmalu. Kot izpostavi Taggart, se zna zgoditi, da bo premierka May še pred zaključkom roka za izstop Velike Britanije iz Evropske unije dobila nezaupnico, vlada pa bo prisiljena zaprositi za podaljšanje roka izstopa iz Evropske unije.
Tempus solum dicet, povedal bo čas.
Prikaži Komentarje
Komentiraj