»NEURADNI LIST – LETNIK 6, ŠTEVILKA 4«

Aktualno-politična novica
22. 10. 2012 - 17.15

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Namen Neuradnega lista Radia Študent ni brezglavo strašenje. Namen je premišljeno strašenje. V razmerah vsesplošne družbene prekernosti, ko mnoge države, poleg Slovenije, ne vedo niti s čim bodo razpolagale čez leto dni, niti, ali se bodo sposobne za to zadolžiti, si to štejemo za človeško dolžnost. Na vladi bo tako v bližnji prihodnosti obravnavan predlog Doktrine vojaške strateške rezerve republike Slovenije, ki naj bi bila aktivirana v primeru povečanja ogroženosti. Ogroženost na tem mestu ni definirana, zato je težko reči, ali bo sproščena v primeru napada Al Kaide, ponovnem vzniku vojne v Bosni in Hercegovini, ohladitvi odnosov med Zahodom in Rusijo zaradi Sirije ali pa mogoče, ker ljudje na Kranjskem in v okolici   ne bodo imeli jesti.

V uvodu k predlogu dokumenta je skoraj slavnostno zapisano, citiramo: »Vsaj od časa turških vpadov do osamosvojitvene vojne leta 1991 se je samoobrambna sposobnost prebivalstva na slovenskem nacionalnem ozemlju večkrat uspešno potrdila. Toda obstaja realna možnost, da postaneta naša prvinska samoobrambna kultura in izročilo nerazpoznaven zgodovinski spomin, s čimer bomo izgubili pomembno nacionalno vrednoto in večkrat dokazano uporaben obrambno-varnostni mehanizem. Zato bomo z vojaško strateško rezervo ohranjali in razvijali tudi tradicije in izkušnje ne samo iz osamosvojitvene vojne leta 1991, ampak iz različnih drugih prelomnih zgodovinskih obdobij, v katerih je slovenski narod uspel zaščititi svoje življenjske interese in doseči strateško pomembne cilje.« Konec navedka.

Konceptualno Vojaška strateška rezerva  izhaja iz ocene, da bo Slovenska vojska v primeru izrednega poslabšanja varnostnega okolja Republike Slovenije že v miru začela povečevati mirnodobno strukturo Slovenske vojske, ki bo omogočala razvoj povečanih zmogljivosti. Krajše: v primeru resne frke bodo oblasti poleg rednih sestavov vojske v enem letu usposobile in opremile do 25.000 vojakov.

Pripadniki, ki se bodo vključili v operativne enote Slovenske vojske po aktiviranju koncepta vojaške strateške rezerve morajo biti z vidika svoje opremljenosti, usposobljenosti in pripravljenosti primerljivi s pripadniki mirnodobne sestave Slovenske vojske, kar bo ob podpori civilnih obrambnih zmogljivosti države zagotovilo postopno povečevanje vojskovalne moči Slovenske vojske in njene vzdržljivosti. Vojaška strateška rezerva je prednostno namenjena za dopolnitev zmogljivosti Slovenske vojske za izvajanje oboroženega boja, lahko pa se uporabi tudi pri odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč.

ODPOVED: Neuradni list Radia Študent, letnik 6, številko 4 je podpisal in v nadaljnjo obravnavo poslal Lan. Znova izidemo čez 14 dni.

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness