NeOFFvisna v drugi krog
Črnogorci in Črnogorke v 14 občinah so včeraj glasovali na lokalnih volitvah. Med njimi so tudi občanke in občani glavnega mesta Podgorice. Največja poraženka volitev je Demokratična stranka socialistov Črne gore predsednika države Mila Đukanovića. V Podgorici je sicer osvojila največ mandatov v mestnem svetu, a ni dobila večine. Za zmagovalca se je razglasil nosilec drugouvrščene liste Gibanja Evropa zdaj Jakov Milatović. Ob rezultatih volitev se je zahvalil občankam in občanom ter jim sporočil, da je Podgorica od včeraj zvečer svobodno mesto. Pričakuje, da pri oblikovanju koalicije ne bo imel težav.
Ostajamo v Črni gori. V tamkajšnjem parlamentu so razrešili zunanjega ministra Ranka Krivokapića in obrambnega ministra Raška Konjevića. Poslanke in poslanci so z 41 glasovi v 81-članskem parlamentu ministra razrešili na predlog premierja Dritana Abazovića. Ta je predlog za razrešitev utemeljil z diplomatskim škandalom zaradi nespoštovanja postopkov pri postavljanju spominske plošče v Morinju, nekdanjem koncentracijskem taborišču Jugoslovanske narodne vojske. Konjević in Krivokapić sta pobudo za postavitev plošče speljala na lastno pest in o tem nista obvestila vlade in pristojnih organov. Abazović je ocenil, da je bila postavitev nezakonita, v nasprotju z interesom črnogorskih državljanov in v neskladju s prizadevanji za spravo. Črnogorska inšpekcijska služba je občini Kotor naložila, da spominsko obeležje v treh dneh odstrani.Izraelsko vrhovno sodišče je zavrnilo štiri pritožbe proti dogovoru o morski meji med Libanonom in Izraelom. Sodišče je odločilo, da za določitev meje ni potrebna odobritev izraelskega parlamenta. Pobudniki pritožb so namreč zahtevali, naj izraelska vlada sporazum da na glasovanje v kneset. Odločitev utira pot podpisu sporazuma, ki je nastal ob mediaciji Združenih držav Amerike. Dogovor, ki je bil dosežen v začetku meseca, obema stranema omogoča izkoriščanje virov zemeljskega plina, vsaki na ločenih nahajališčih.
Lesotska volilna komisija je ugotovila, da so napačno dodelili poslanske mandate po parlamentarnih volitvah sedmega oktobra, zato je vrhovnemu sodišču predlagala, da zadrži prvo zasedanje parlamenta in spremeni dodelitev mandatov. Na volitvah je zmagala stranka Revolucija za blaginjo, ki jo vodi poslovnež Sam Matekane, najbogatejši človek v državi, ki jo obdaja Južna Afrika. Stranka je v 120-članskem parlamentu osvojila 56 mest.
V prvem krogu predsedniških volitev je s 34 odstotki slavil »neodvisni« kandidat Anže Logar. Poleg njega se je v drugi krog uvrstila še favoritka nekdanjih predsednikov Nataša Pirc Musar, ki je osvojila 27 odstotkov glasov. Za njima so se zvrstili Milan Brglez s 15 odstotki, Vladimir Prebilič z enajstimi, Sabina Senčar s šestimi, Janez Cigler Kralj s štirimi in Miha Kordiš s tremi odstotki. Volitev se je udeležilo za odstotno točko več kot polovica volilnih udeležencev. Uradni rezultati bodo razglašeni, ko državna volilna komisija prišteje še glasove s konzularnih predstavništev in glasove, ki so prispeli po pošti iz Slovenije in iz tujine. Prve bo preštela danes, druge pa drugega novembra. Pirc Musar in Logar se bosta v drugem krogu pomerila čez tri tedne – 13. novembra. Mariborčani in Mariborčanke so v okviru participativnega proračuna izglasovali izvedbo 86 predlogov. Glasovanja se je udeležilo 2581 volivk in volivcev, starih vsaj 15 let. Večina je glasovala prek spleta, manjši del pa na sedežih četrtnih in krajevnih skupnosti. Vodja projekta Neva Pipan pravi, da so z odzivom načeloma zadovoljni.Glasovali so lahko za 150 različnih predlogov, vsak pa je lahko glasoval za več predlogov v skupni vrednosti 50 tisoč evrov. Izglasovani predlogi naj bi se izvedli v naslednjih dveh letih, skupno pa bo zanje namenjen milijon evrov. Pipan pove, kateri projekti so na glasovanju prejeli največ glasov.
Začela je veljati dopolnjena uredba o upravnem poslovanju, ki odpravlja krajevno pristojnost v postopkih spremembe podatka o spolu ter vpisa spremembe podatka o spolu v matični register. Spremembo so uvedli na predlog ministrstva za notranje zadeve in zagovornika načela enakosti. Z dopolnjeno uredbo želijo po trditvah ministrstva za zdravje transspolnim osebam omogočiti, da niso izpostavljene neprostovoljnemu razkritju transspolnosti lokalnemu okolju, saj to lahko privede do stigmatizacije in diskriminacije. Transspolne osebe tako lahko od zdaj postopek spremembe podatka o spolu opravijo na kateri koli upravni enoti in ne samo tam, kjer imajo prijavljeno stalno prebivališče.Vir slike: Danijel Novakovič/STA, STAfoto
Prikaži Komentarje
Komentiraj