ZasedbOFF
Palestino republiko,
ne može ti ništa niko.
Fuck you Izrael, fuck you Izrael!
Aktualnopolitična redakcija OFF danes pripravlja z zasedbe Fakultete za družbene vede. Začnimo torej z dogajanjem na zasedbi.
Senatorji so na seji senata Fakultete za družbene vede pristali na zahteve študentov, a pod pogojem, da zasedbo fakultete zaključijo danes, poročamo po neuradnih, a preverjenih informacijah. Senat je zahteve, ki ne pomenijo veliko več od golega priznanja dejstva genocida, po neuradnih informacijah sprejel s 15 glasovi za, štirimi vzdržanimi, proti pa je neuradno bil le profesor mednarodnih odnosov Marko Lovec.
Pred sejo senata se je v protest proti univerzitetnemu in fakultetnemu vsegliharstvu zbralo več kot 100 študentov. Ob skandiranju so se sprehodili od vhodne avle do svobodne predavalnice, kjer so medijem in javnosti še enkrat predstavili svoje zahteve. Zakaj sta Fakulteta za družbene vede in Univerza v Ljubljani dolžni ugoditi zahtevam študentov, je pojasnil študentski senator Metod Miklič, ki se je po konferenci odpravil na sejo senata.
Čeprav je Miklič dejal, da se o dejstvih ni kaj pogajati, so študentski senatorji s pristankom na konec zasedbe storili prav to. Dokončno odločitev mora senat še formalizirati, prav tako pa študentska skupščina, ki bo sejala proti večeru.
Rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je prejšnjo sredo za Radio Študent dejal, da v okviru »petih ali šestih sporazumov«, ki so v tem trenutku podpisani na Univerzi v Ljubljani, v zadnjih letih niso potekale nobene izmenjave ali kakršne koli druge aktivnosti z izraelskimi institucijami. Potarnal je, da se na univerzi počutijo »nekoliko nemočne«, češ da »nekih sodelovanj« z Izraelom nimajo, da bi lahko na ta način – torej s preklicem – izražali svoje nestrinjanje. A na Cordisu, uradnem portalu Evropske komisije za javno objavljanje informacij o vseh projektih, podprtih z evropskimi milijardami evrov, je Univerza v Ljubljani navedena kot koordinatorka projekta, znanega pod kratico SEAMAC. V projektu sta konzorcij z ljubljansko univerzo oblikovali dve tuji univerzi: nemška Tehniška univerza Bergakademie v Freibergu in izraelski inštitut za tehnologijo Technion.
Projekt je jasno označen kot aktiven in se je uradno začel januarja 2023, traja pa do konca leta 2025. Skupno je projekt vreden milijon evrov in pol, pri njem sodeluje tudi ljubljanska fakulteta za strojništvo. Po navedbah na uradni spletni strani konzorcija SEAMAC gre za testiranje naprednih aluminijevih zlitin, oplemenitenih z drugimi kovinami, in lasersko oblikovanje kovin v predmete. Tretji postopek, ki ga preizkušajo, je plazemsko elektrolitsko poliranje. Kot navajajo sami, to pomaga zgladiti nepravilnosti, odstraniti hrapavost in izboljšati splošno kakovost površine. Gre za tehnologije, ki jih razvijajo na področju napredne aeronavtike. Raziskujejo torej, kako bolj napredno izdelovati dele letal ali brezpilotnih letalnikov. Dodajmo, da inštitut Technion slovi po razvoju tehnologije, ki jo uporablja izraelska vojska. Zahteve študentov o prenehanju sodelovanja z inštitutom Technion je na novinarski konferenci predstavila študentka Melisa.
Po podatkih agencije Združenih narodov za palestinske beguncev, znane kot UNRWA, je območje Rafe na jugu okupirane Gaze od šestega maja, ko je Izrael zahteval, da evakuirajo območje, zapustilo okrog 360 tisoč Palestincev. Izraelske oblasti so Palestince v preteklih mesecih pozvale k evakuiranju severnega in osrednjega dela enklave ter ljudi potisnile proti jugu enklave, kjer naj bi bili po njihovih besedah varni. Na območje Rafe so izraelske sile pregnale preko milijon in pol beguncev. Izraelska vojska je nato v petek s tanki obkolila vzhodni del Rafe in mesto začela bombardirati. Palestinci so tako ujeti med napadi izraelskih sil in mejnim prehodom z Egiptom, ki je zaprt, torej območja ne morejo zapustiti.
Izraelske sile so s tanki vdrle v begunsko taborišče Džabalija na severu enklave, izvajajo pa tudi zračne napade. Zaradi bombardiranja medicinsko osebje ne more prodreti do ranjenih v taborišču.
Izraelski vojaki Palestince mrtvo hladno pobijajo tudi na območju okupiranega Zahodnega brega. Izvedli so več racij, v katerih so pridržali okrog 28 Palestincev, med njimi tudi otroke. Prav tako so okupatorji ubili več oseb. Izraelska vojska je po podatkih palestinskih oblasti od lanskega oktobra aretirala slabih devet tisoč Palestincev in Palestink, ki so živeli na okupiranem Zahodnem bregu.
Middle East Eye poroča, da je najbogatejši kolidž Univerze v Cambridgeu, Trinity College, dezinvestiral vsa svoja vlaganja v vsa orožarska podjetja. Konec februarja je Trinity imel skoraj 72 tisoč evrov vredne naložbe v izraelsko orožarsko podjetje Elbit Systems, ki za izraelsko vojsko proizvede več kot 85 odstotkov dronov in kopenskega orožja. Trinity je prav tako več milijonov evrov vlagal v druga podjetja, ki vojaško podpirajo genocid v Gazi. Na odkritja o naložbah je odgovoril Mednarodni center za pravice Palestincev, ki je kolidž opozoril, da bi zaradi naložb lahko bili njegovi vodilni člani soodgovorni pri vojnih zločinih. Prejšnji teden je tudi več kot tisoč sedemsto akademikov in študentov Univerze v Cambridgeu podpisalo odprto pismo v podporo protestnikom, ki so zasedli del kampusa in pozvali univerzo, naj preneha z vsakršnim sodelovanjem pri etničnem čiščenju v Gazi, ter ukine naložbe v orožarska podjetja. Isti dan je Trinity College napovedal ukinitev naložb v orožarska podjetja.
Na številnih ameriških kolidžih so med vikendom potekale podelitve diplom, kar so pro-palestinski študentje izkoristili za nove proteste. Na severnokarolinški univerzi Duke je čez 200 študentov zapustilo ceremonijo podelitve diplom, po tem ko je univerza komiku Jerryju Seinfeldu, ki podpira izraelski genocid v Gazi, podelila častni doktorat. Podelitev diplom je iz protesta zapustilo tudi več študentov z univerze Virginia Commonwealth, saj je bil častni govorec na ceremoniji virginijski guverner Glenn Youngkin, ki je konec aprila odredil zaprtje pro-palestinskega protesta na kampusu. Na kalifornijski univerzi Berkeley je skupina študentov med podelitvijo diplom nosila palestinske zastave in skandirala pro-palestinske slogane, zaradi česar so jih varnostniki kampusa prestavili na zadnji del stadiona, kjer se je odvijala podelitev. Med podelitvijo diplom na bostonskem kolidžu Emerson so varnostniki študentom vzeli palestinske zastave in kefije. Na univerzi Kolumbija, kjer so se zasedbe kampusov v Združenih državah Amerike začele, je šola odpovedala veliko ceremonijo ob podelitvi diplom in jih podeljevala v manjših skupinah. Na univerzi Južna Karolina so zaposleni na univerzi zaradi varnostnega tveganja prekinili govor študentke, ki je svoj poslovilni govor posvetila Palestincem.
OFF je pripravil zasedbeni odbor aktualnopolitične redakcije.
Foto: Peter Žiberna
Prikaži Komentarje
Komentarji
Nič ni bilo sprejeto pod pogojem, da se zasedbo konča isti dan, sploh pa ne "fakultet", v množini in nasploh, kot je zapisano v tem članku
Pri "fakultet", namesto "fakultete", je šlo seveda za škrata, kar je povsem očitno razvidno iz tega, da zasedbe niti niso potekale nikjer drugod in torej ni mogel biti pogoj, da se končajo. Glede informacije same pa - v uredništvu zanjo hranimo neposreden dokaz.
Iskra je baje (spet) popustila oportunističnim elementom. 👏
Komentiraj