Globoka nemška desnica
Nemška velika koalicija krščanskih demokratov s sestrsko bavarsko Krščansko-socialno unijo in socialnimi demokrati se je prejšnji teden znašla na pragu nove krize. V njenem jedru je spor okoli dejanj Hansa-Georga Maasna, vodje Zvezne pisarne za zaščito ustavnosti, krajše BfV.
Maasen je bil letos večkrat obtožen neprimernih povezav in pomoči skrajno desni opozicijski stranki Alternativa za Nemčijo, v nadaljevanju AfD. Pod to spada vse od srečanj z njenim predstavnikom Stephanom Brandnerjem ter domnevnim svetovanjem, kako naj se strankini aktivisti izognejo obveščevalnim tehnikam, do njegovega javnega zanikanja, da je v nedavnih desničarskih protestih v vzhodnonemškem mestu Chemnitz prišlo do gonje proti tujcem. Situacijo povzame Kate Brady, politična dopisnica medijske hiše Deutsche Welle:
Ko so po spletu zaokrožili posnetki iz Chemnitza, v katerih organizirane skupine desničarjev po mestu iščejo priseljence, je Maasen javno podvomil v njihovo avtentičnost, prav tako pa naj bi predstavnikom stranke AfD več tednov pred uradno objavo priskrbel tajne informacije o številu islamskih skrajnežev v Nemčiji, ki jih je zbrala obveščevalna služba BfV.
Vodstvo koalicijskih socialdemokratov je pritisnilo na kanclerko Angelo Merkel, češ, da je takšno početje nedopustno za vodjo obveščevalne službe, in zahtevalo njegov odstop. Po drugi strani pa se je Horst Seehofer, nemški notranji minister iz vrst Krščansko-socialne unije in večkratni kritik politične strategije Angele Merkel, Maasnu postavil v bran.
Kakor poudarja Brady, je velik faktor pri odločitvi o odstavitvi Maasna tudi politični učinek, ki bi ga slednje imelo na diskurz desnice. Že sedaj se ogromno desnih kritik kanclerkine politike do priseljencev osredotoča na domnevno zatiskanje oči pred nevarnostjo, ki naj bi jih slednji predstavljali nemškemu prebivalstvu. Te bi lahko odslovitev Maasna ali Seehoferja še dodatno podžgale, javna podpora AfD-ju pa je že tako ali tako dosegla raven podpore Socialnim Demokratom.
Čeprav je, zgodovinsko, obveščevalna služba BfV svoje tehnike razvila predvsem s preganjanjem organizacij, označenih kot ekstremno levih, tekom hladne vojne, je od padca berlinskega zidu nadzor opravljala tudi nad neonacističnimi grupacijami. Glede na omenjene Maasnove povezave je tako danes pod vprašajem predvsem, ali bodo podobnega tretmaja deležni tudi stranka AfD in njeni sateliti:
Merkel se je tako znašla v situaciji, v kateri bo odločitev v katerokoli smer za seboj potegnila težavne politične posledice za nadaljnje delo velike koalicije. Brady povzame:
Zgodbo o šefu vohunov lahko, kakor zaključi Brady, razumemo predvsem kot skoraj neizogibno kulminacijo kontradikcij in nepremostljivih razlik, vnešenih v samo strukturo velike koalicije. Problematika priseljenske politike in zunanjepolitične teme, ki so zaznamovale prvo polletje njenega obstoja, so zgolj prestavile težave, ki jih bo šele prineslo soočanje z notranjepolitičnimi temami, kot je denimo pokojninska reforma.
Prikaži Komentarje
Komentiraj