Mi smo en procent!
Sodelovanje občanov pri odločanju o delu proračuna je bil eden od trendov zadnjih lokalnih volitev. V Kopru se je občina naslonila na nevladni sektor. Inštitut Danes je nov dan je k projektu prispeval spletno aplikacijo Consul, Kulturno izobraževalno društvo PiNA pa je poskrbelo za promocijo in organiziralo delavnice za občanke in občane. Podpredsednik Pine Borut Jerman je tudi predsednik komisije za participativni proračun. Jerman razloži, kako so se implementacije participativnega proračuna lotili v Kopru.
Koper sicer ni prva slovenska občina, ki se je lotila podobnega vključevanja občanov v odločanje o proračunu. Prvi so se tega lotili v Mariboru v mandatu Andreja Fištravca. Ta poskus se je po dvoletnem pilotnem projektu tiho končal. Bolj se je tovrstno sodelovanje občanov prijelo na Primorskem.
Občina Koper je predloge projektov za participativni proračun zbirala v septembru. Prejeli so 361 projektov, od katerih pa jih je bilo potem več kot polovica zavrnjenih, ker so bili neizvedljivi ali na kak drug način neustrezni. V tednu od 21. do 28. oktobra je nato prek spletne aplikacije potekalo glasovanje o 147 projektih, ki so bili sprejeti. V tem glasovanju je sodelovalo okoli 1800 občanov. Odziv ocenjuje Jerman.
Za glasovanje o projektih so se najbolj zavzeli v vaseh Dol v bližini Hrastovelj in Črnotiče pri Črnem Kalu. Tu so se ljudje organizirali in za glasovanje za projekte v njihovem kraju angažirali tudi sorodnike in prijatelje drugod po občini.
Kot pravi Jerman, si ljudje ne želijo zgolj investicij v infrastrukturo.
Prvi preizkus zavezanosti občine Koper participativnemu proračunu bo že prihodnje leto, ko naj bi bili ti projekti izvedeni. Župan Aleš Bržan je za zdaj zadovoljen z odzivom in pravi, da bo to postala stalna praksa tudi v prihodnjih letih. O tem, kako izboljšati izvedbo tovrstnega razdeljevanja občinskih sredstev, Jerman.
Čas bo pokazal, ali se bo neposredna demokracija v koprskem proračunu obdržala tudi v prihodnjih mandatih.
Prikaži Komentarje
Komentiraj