Na desni nič novega
Na listi kandidatov je kar sedem imen, ki so ministrske položaje zasedali že v kateri od preteklih vlad, pri čemer so štirje že vodili resorje, za katere so predvideni v trenutni vladni konstelaciji: Zdravko Počivalšek kot minister za gospodarstvo, Aleksandra Pivec kot ministrica za kmetijstvo, Tomaž Gantar kot minister za zdravje in Vasko Simoniti kot minister za kulturo. Iz kvote SDS so Aleš Hojs, Andrej Vizjak in Zvonko Černač, ki so predvideni kot ministri za notranje zadeve, okolje in prostor ter službe za kohezijo, v preteklosti namreč vodili druge resorje. Po Markeševem mnenju je glavno vlogo pri njihovi izbiri igrala predvsem lojalnost in predvidljivost, torej da ne bi delovali neusklajeno s predsednikom vlade, pri čemer je kompetentnost postranskega pomena.
Da je šlo pri razdeljevanju resorjev pravzaprav le za zadovoljitev apetitov, ki omogočajo sestavo 14. slovenske vlade, meni tudi Pengov Bitenc, zaradi česar je, vsaj navzven, ideološko pozicioniranje ostalo v ozadju.Pri sestavljanju koalicije so vodilni akterji zato vsi po vrsti poudarjali pomen sodelovanja na podlagi skupnih programskih točk – vlada naj bo programska ali pa naj je ne bo, čemur bi sledile predčasne volitve. A pripravljenost na te je tolikšna, kot bo nova vlada v resnici programska. Markeš.
Janša je ob podelitvi mandata v državnem zboru napovedal, da bodo glavno vodilo pri izboru ministrskih kandidatov izkušnje iz preteklih vlad in iz prvega predsedovanja Slovenije Evropskemu svetu. Že omenjeni že-videni kadri pa – namesto koraka naprej – prej ponujajo zasuk v obratni smeri.
Kandidati za ministre, ki se bodo na tej funkciji preizkusili “debitantsko”, po drugi strani prihajajo iz NSi, ki je v vlado ponudila svoje prvokategornike. Tudi glede na pretekle izkušnje, ko so po sodelovanju v prvi Janševi vladi leta 2008 izpadli iz parlamenta. O tveganjih Bitenc.
NSi, ki v slovenskem političnem prostoru izstopa po svojih odkritih neoliberalnih tendencah, bo prevzela ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. To naj bi bila logična poteza, ki sledi strankinemu programu, pa tudi deklarativni usmeritvi proti sredini, ki jo je NSi ubrala pod vodstvom Mateja Tonina.Nasprotno Markeš NSi očita, da se je prodala pod ceno in tako, glede na apetite, ki jih je izpostavljala v času koalicijskih pogajanj, izpadla nenačelno.
Nenačelost, ali povedano nekoliko mileje, prenagljenost v svojih izjavah in delovanju, je lastnost, ki bi jo lahko pripisali tudi Simoni Kustec, nekdanji vodji poslanske skupine SMC v času vlade Mira Cerarja, ki je kandidatka za ministrico za izobraževanje, znanost in šport, in Tomažu Gantarju, ki se, potem ko je zaradi premajhne politične moči in pritiska lobijev odstopil kot minister za zdravje, sedaj vrača na ta položaj. Omenjena resorja bosta pod največjim pritiskom zasebnih iniciativ, ki se bodo predstavljale nasproti javnemu.
Kako bo delovala Janševa vlada, bo v veliki meri določalo tudi predsedovanje Slovenije Evropskemu svetu leta 2021. Ob tem se postavlja tudi vprašanje vodenja zunanje politike do treh sosednjih držav, s katerimi ima Slovenija več odprtih vprašanj.
Od nove vlade torej ni najbolj realno pričakovati, da bo uspešna pri delovanju “Za blaginjo Slovenije”, kot to veleva ime njihove koalicijske pogodbe.
OFFsajd sta pripravila Žiga in vajenka Ajda.
Prikaži Komentarje
Komentiraj