Razširjeno pojmovanje družinskega nasilja
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v javno razpravo uvrstilo novelo Zakona za preprečevanje družinskega nasilja, njena splošna značilnost pa je močno zmanjšana toleranca do vseh vrst družinskega nasilja. Novela med drugim obravnava tudi definicijo družinskih članov, vrst nasilja, povečuje pa tudi pristojnosti organov pregona, kot so policija in sodišča. Kaj vse prinaša novela, povzame psiholog Matic Munc.
Pri definiciji družinskega nasilja ključno vlogo igra definicija družinskih članov, pri čemer je površno sklepati, da je nasilje družinskega značaja omejeno na jedrno družino v njeni trenutni sestavi. Kako je po noveli definiran družinski član, pojasni Munc.
Po noveli zakona so žrtve nasilja oproščene sodne takse, razširjeno pa je tudi pojmovanje ekonomskega nasilja v družini.
Po noveli zakona za definicijo fizičnega in spolnega nasilja ne bo več potrebno, da bo le-to dejansko izvajano, ampak bo zadostovala že grožnja z izvajanjem takšnega nasilja. Novela predvideva tudi strožje preganjanje psihičnega in ekonomskega nasilja, kot novo kategorijo nasilja pa uvede tudi zalezovanje.
Pri pripravi novele zakona so sodelovale tudi nevladne organizacije. Govorimo z Dalido Horvat iz društva SOS telefon.
Društvo SOS telefon letno prejme več kot 2.000 klicev v sili, kar nazorno prikazuje, da novela ne obravnava izoliranih problemov, ampak razširjen družbeni pojav.
Medsebojno prepletanje različnih oblik nasilja pojasni psihiatrinja Zdenka Čebašek Travnik:
Čebašek Travnik, ki se sicer osredotoča na zdravljenje odvisnosti, opozarja, da pri družinskem nasilju slika velikokrat ni črno-bela, ampak je ista oseba neredko tako žrtev kot storilec nasilja.
Na družinsko nasilje pa ne gre gledati kot na problem, ki ga lahko rešimo le s sprejetjem ustreznega zakona, saj so v družinskem nasilju prisotni vplivi širših družbenih odnosov. Povezava med socialnim in ekonomskim položajem družine ter stopnjo družinskega nasilja, četudi ni edini faktor, je preveč pomembna, da bi jo lahko izpustili. To opaža tudi Čebašek Travnik, ki pa opozarja, da to ni edini vzrok družinskega nasilja.
Poleg dopolnitve zakona ter osredotočanja na družbene in ekonomske vplive, ki dodatno pripomorejo k prisotnosti družinskega nasilja, pa so potrebne tudi izboljšave v psihološki pomoči žrtvam nasilja.
Offsajd sta pripravila vajenca Klemen in Samo.
Prikaži Komentarje
Komentiraj