Sedem palčkov
Zaradi nestrinjanja z vodenjem in političnimi stališči vodstva je včeraj iz angleške laburistične stranke izstopilo sedem poslancev v spodnjem domu britanskega parlamenta. Izpostavili so predvsem nestrinjanje z voditeljem laburistov, Jeremyjem Corbynom, ki mu očitajo nepravilen odziv na obtožbe o antisemitizmu znotraj stranke, kritični pa so tudi do stališča laburistov do brexita. Sedmerico združujeta tudi centristična usmeritev in želja, da bi Velika Britanija ostala del Evropske unije, zaradi česar podpirajo idejo o drugem referendumu o brexitu, ki ga uradno zavračata tako laburistična kot vladajoča konzervativna stranka. Sedmerica je povedala, da ne bodo ustanovili nove politične stranke, ampak bodo le neodvisna parlamentarna skupina, poimenovana Neodvisna skupina.
Paul Taggart, profesor z Univerze v Sussexu, opiše sedmerico in njihove glavne razloge za izstop.
Corbyn in drugi vidni člani laburistične stranke so v svojih odzivih poudarjali obžalovanje, da sedmerica ni uvidela, da lahko na politiko stranke najbolj vpliva s pozicije znotraj stranke. Katy Brady, novinarka Deutsche Welle, pojasni, zakaj izstop ni presenetljiva poteza.
Taggart komentira trenutek njihovega izstopa.
Solomon Hughes, novinar revije Tribune, vzrok za izstop iz stranke vidi predvsem v premiku stranke v levo, s katerim pa se teh sedem poslancev ne strinja.
Zakaj pa se Neodvisna skupina ne preoblikuje v novo stranko in ponudi alternative?
Paul Taggart predstavi svoje mnenje o motivu za odstop in možnost prihodnjega političnega vpliva.
Taggart predstavi stališča, ki bi lahko spodbudila druge člane obeh strank k pridružitvi neodvisni skupini.
In zakaj je neodvisna skupina kritična do stališč vodstva laburistov do brexita?
Zakaj stranka, kljub temu da je velik del njenih volivcev glasoval za obstanek v Evropski uniji, še vedno ne podpira ideje drugega referenduma o brexitu?
Na neodločno stališče laburistov glede brexita vplivata razklanost stranke.
Prejšnji izstop laburistov iz stranke se je zgodil leta 1981, ko so štirje vidni člani stranke ustanovili novo stranko, stranko Socialni demokrati. Tej se je pridružilo 28 poslancev iz vrst laburistov. Kljub temu na volitvah leta 1983, tudi zaradi posebnosti britanskega volilnega sistema, niso dosegli večjega uspeha. Taggart primerja trenutni izstop z dogodki iz leta 1981.
Prikaži Komentarje
Komentiraj