Statutarnih akademskih 15

Oddaja
25. 11. 2015 - 13.52

 

Statutarnih akademskih 15

 

Ob vse večjem številu beguncev, ki so v preteklih mesecih zaprosili za azil v tako imenovanem motorju Evrope, se je nemška zvezna vlada odločila, da bo priskrbela dodatna sredstva v višini 100 milijonov evrov za visokošolsko izobraževanje beguncev in migrantov. Nemška ministrica za izobraževanje Johanna Wanka je ob predstavitvi novega programa za integracijo skozi visokošolski sistem dejala, da je izobrazba najpomembnejša pri integraciji beguncev, univerza pa pri tem igra pomembno vlogo. Ukrep se osredotoča na iskanje veščin in potencialov priseljencev, ki še niso dobro integrirani v družbo in prihajajo z različnimi nivoji znanja. Izvajali se bodo številni tečaji usposabljanja, sledili jim bodo posebni testi, na katerih se prepoznavajo kompetence posameznika. Dodatnega financiranja bodo deležne agencije, ki usmerjanjo in ozaveščjo štdudente, ki prihajajo iz tujine. Oblikovali bodo posebne “welcome centre” za begunce skupaj s številnimi študentskimi iniciativami, ki z begunci izražajo solidarnost. Prav tako bodo oblikovali posebne tako imenovane “studien kollege”, ki bodo pokrivali predpripravo na univerzitetno življenje, kar vključuje učenje jezika, učenje socialne in družbene interakcije.

 

Aktivisti v brazilski zvezni državi Sao Paulo so se pred nekaj dnevi protestno zaprli v državne šole, ki jih oblasti nameravajo zapreti zaradi varčevanja. Prva zasedba šole se je zgodila v soseski “Fernao Dias”, ki sicer spada v premožnejši del mesta, od tam se je ideja razširila po revnejših soseskah, kjer so bili protestniki deležni nasilnih policijskih ukrepov.  Zasedbe šol se je po zadnjih informacijah udeležilo okoli 400.000 učencev, staršev in učiteljev po več kot sedemdesetih šolah. Zasedbe so posledica hude krize, ki jo doživlja brazilsko visoko šolstvo v zadnjem desetletju. Učilnice so prepolne, v nekaterih sedi tudi 100 učencev, učitelji pa so za svoje delo premalo plačani.

 

Študenti Univerze v Peradeniyi na Šri Lanki so v ponedeljek začeli s protestnim shodom za brezplačno izobraževanje. V nekaj dneh želijo doseči 120 kilometrov oddaljeno prestolnico Colombo. Poleg ukinitve šolnin se zavzemajo za ukinitev privatnih univerz in s tem ukinitev možnosti kupovanja diplom.

 

Študenti na nekaterih univerzah v Veliki Britaniji so v prejšnjem tednu bojkotirali predavanja v znak solidarnosti z begunci, hkrati pa so s tem želeli izraziti nestrinjanje z vladnimi odzivi v zvezi z begunsko krizo. Študentke in študenti na London School of Economics so uprizorili simbolične mejne kontrolne točke in s tem izrazili zahtevo po svetu brez meja. Študenti na Royal College of Arts pa so se v velikem številu udeležili shoda pred poslopji medijske hiše Daily Mail v Kensingtonu, ki je znana po svoji antimigrantski drži.

 

Z begunci pa so se te dni ukvarjali tudi v Bruslju, na zasedanju sveta Evropske unije za izobraževanje, ki se ga je udeležila tudi slovenska ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič. Po seji je poudarila, da je vloga izobraževanja pri integraciji beguncev v družbo ključna, zato je na tem področju treba preiti od besed k dejanjem, hkrati pa upoštevati evropske vrednote. Kaj točno to pomeni, še ne vemo, saj razen pozivov Rektorske konference k internacionalizaciji študija kot predpogoja za sprejem beguncev na slovenske univerze zaenkrat nismo slišali ne besed niti videli dejanj.

 

V zadnjem letu Univerza v Ljubljani sprejema nov statut, o poteku sprejemanja smo vprašali Klemna Mesarca iz Študentske organizacije Univerze v Ljubljani:

               

Izjava

 

Vprašali smo ga tudi, ali se je ob pripombah  na statut Študentska organizacija povezala s študentskimi sveti ljubljanskih fakultet.

 

Izjava

 

 

 

Na koncu nas je zanimalo tudi, ali se bodo študenti z novim statutom seznanili še na kakšni javni tribuni.

 

Izjava

 

 

 

 

Študentski obvestilnik

 

Danes ob osemnajstih bo v prostorih Fakultete za družbene vede v predavalnici sedem potekal pogovor z Vesno Hauschild z naslovom “Dobiti in obdržati službo po končanem študiju - mit ali realnost?”

Vesna Hauschild pripada najmlajši generaciji slovenskih dramatikov in v svoji igri Inventura odpira teme, ki jih še posebej občutijo njeni vrstniki. Prikazuje svet, v katerem sta gospodarstvo in neodgovorna politika povzročila brezperspektivnost mladih. V razpravi bodo sodelovale avtorica igre Vesna Hauschild, predsednica sindikata Mladi Plus Zala Turšič in profesorica na FDV dr. Aleksandra Kanjuo Mrčela.

 

V Gromki danes poteka Sociološka noč, ki se začenja z ogledom filma Obrazi prekarnega dela, nadaljuje z diskusijo in konča z vsesplošnim študentskim razvratom. Vstopnina 1 do 2 evropska.

 

Prav tako danes ob osmih zvečer bo v Pritličju na Mestnem trgu potekala razprava z naslovom “Alenka Zupančič po Parizu: Vrnimo smisel! Seksualno in politika”.

 

V torek 29. novembra bo od desete do enajste ure dopoldan na Kongresnem trgu potekal shod People’s global climate march, ki zahteva svet, kakršnega si želimo. Gre za največji civilnodružbeni poziv odločevalcem za rešitev podnebne krize v zgodovini pred srečanjem svetovnih voditeljev na podnebnem vrhu v Parizu.

 

Novice sta spisala Arne in vajenka Tinca.

 

 

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.