Kaj pa projekt Kampus Center
Ne, ne neslavni Študentski kampus, v današnji oddaji Kaj pa Univerza bo govora o nekem drugem kapusu. Študentska ekipa Fakultete za arhitekturo je konec marca namreč predstavila načrte za izgradnjo skupnega kampusa na Aškerčevi cesti. Od tam se na novi lokaciji selita Fakulteta za strojništvo in Fakulteta za farmacijo UL, ostajajo pa Filozofska fakulteta, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo ter Naravoslovnotehniška fakulteta UL. V novem Kampus Centru naj bi poleg njih nove prostore pridobili še Centralna tehniška knjižnica in Osrednja humanistična knjižnica FF UL, prostor med stavbami pa naj bi povezovale zelene površine.
Profesorja na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani, Jurija Sadarja, ki je bil mentor projekta, smo povprašale, od kod je prišla ideja in pobuda za Kampus Center.
Študentka arhitekture Hana Pajek, ki je pri projektu sodelovala kot del študentske ekipe, je za našo oddajo opisala še organizacijsko plat projekta.
Sadar povzame pet osrednjih izhodišč projekta.
Urbanistično načrtovanje v centru Ljubljane pa zna biti zaradi različnih prostorskih specifik konkreten zalogaj, pojasni Pajek.
Na območju bodočega kampusa trenutno stoji Zdravstveni dom za študente, prostorski načrti pa njegove stavbe ne prikazujejo. Pajek smo povprašale, ali to pomeni, da zdravstvenega doma tam ne bo več.
Pogled v zemljiško knjigo pove tudi, da so nekatera zemljišča, vključena v načrt Kampus Centra, zasebna last okoliških stanovalcev, in trenutno opravljajo funkcijo parkirišč. Pajek pove, da v ekipi razumejo potencialno problematiko odkupovanja teh zemljišč in da so zato razmišljali tudi o možnostih, ki teh zemljišč ne bi vključevale. Vseeno pa upajo, da deležnikom uspe realizirati načrte, da tudi to območje priključijo skupnemu kampusu.
Zaradi vseh teh odprtih dilem se poraja vprašanje, kako končna in v kamen vklesana je predlagana rešitev. Pojasni Sadar.
Kaj pa študentska ekipa? Bi si želeli sodelovati pri nadaljnjih usklajevanjih? Odgovarja Pajek.
Projekt je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije vključilo v Strategijo in akcijski načrt za ozelenitev javne izobraževalne in raziskovalne infrastrukture v Sloveniji do leta 2030, ki skupno predvideva sredstva v vrtoglavi višini skoraj dveh milijard evrov. Projekt Kampus Center trenutno funkcionira kot paradni konj bodočih načrtov univerze in ministrstva. Sadarja smo zato povprašale še, kako verjetno se mu zdi, da se bo projekt dejansko izvedlo in ne bo ostal le na papirju.
Uradna časovnica predvideva, da bi bil projekt izveden do leta 2030, če bi se ga začelo izvajati že letos, po besedah naših današnjih sogovornikov pa lahko Kampus Center bolj realistično pričakujemo tam nekje do leta 2035.
FOTO: Univerza v Ljubljani
Prikaži Komentarje
Komentiraj