Prvi povzetek: Konstruktivno
V torek, 27. septembra, so se po večmesečnem premoru ponovno začela ločena pogajanja Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, krajše SVIZ, ter Visokošolskega sindikata Slovenije, krajše VSS, z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, v nadaljevanju MIZŠ. Spomnimo: 9. marca letos je v Sloveniji potekala ena večjih stavk zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Vlada je sredi meseca ugotovila, da plače v vzgoji in izobraževanju zaostajajo za primerljivimi plačami v zdravstvu in sociali, ki so se sicer zvišale novembra 2021. Tako VSS kot SVIZ zahtevata popravke pri plačah, druge zahteve pa so odvisne od specifik dela v vrtcih ter osnovnih in srednjih šolah na eni strani ter na področju visokega šolstva na drugi strani.
SVIZ je marca predstavil 9 zahtev, od katerih je bila do sedaj izpolnjena ena, gre za plačilo zaposlenim na dan stavke. Tudi VSS je dosegel izpolnitev zahteve, ki zadeva plačilo nadomestila za čas stavke, to je bila njihova 19. zahteva, pogajanja za izpolnitev preostalih osemnajstih pa so se, kot rečeno, začela ta teden. Dr. Gorazd Kovačič, predsednik VSS, povzame prvo srečanje.
Tako VSS kot SVIZ sta v svoje stavkovne zahteve vključila tudi tiste, ki presegajo zmožnosti resorja. O plačnih nesorazmerjih se bodo pogajali na ministrstvu za upravo. Po besedah Kovačiča pa se je VSS-ju zdelo tovrstne krivice smiselno izpostaviti tudi na MIZŠ-ju.
Branimir Štrukelj, glavni tajnik SVIZ-a, dodaja, da bo MIZŠ poskrbel za zahteve, ki jih lahko uredi brez drugih akterjev. Pri tem poudarja, da je del, ki zadeva standarde in normative, pomemben ne samo za zaposlene, temveč tudi za otroke in starše. Dobri pogoji za delo so vendarle osnova za kvalitetnejši vzgojno-izobraževalni proces in druge momente šolskega vsakdana.
Ustrezno finančno vrednotenje pedagoškega in drugega dela v vrtcih ter osnovnih in srednjih šolah po Štrukljevem mnenju odraža družbeno vrednotenje izobrazbe.
Tudi VSS pričakuje, da bo MIZŠ ugodil preostalim stavkovnim zahtevam, ki so v njegovi pristojnosti. Kovačič jih deli v dva sklopa.
Ta del se nanaša na delovna mesta informatikov, kot so skrbnik podpore uporabnikom, razvojni inženir, načrtovalec aplikacij in sistemski administrator. Štrukelj napove, kaj sledi, če od vlade v mesecu ali dveh ne bodo dobili signalov, da namerava urediti zaostajanje višine plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju za višino plač pri drugih zaposlitvah v javnem sektorju, kot sta zdravstvo in sociala.
Za konec Kovačič, več podrobnosti, o katerih sogovorca danes še nista mogla spregovoriti, pa v prihodnjih tednih.
Vir slike: https://servis.sta.si/fotoservis/1122172
Prikaži Komentarje
Komentiraj