Študentski obvestilnik

Oddaja
16. 10. 2023 - 16.00

Lepo pozdravljene, poslušate novičke in obvestila univerzitetne redakcije. V tretjem tednu oktobra faks že pritiska na študentarijo, na fakultete in raziskovalne institucije pa pritiska država. Raziskovalke in raziskovalci so zaskrbljeni zaradi morebitnega krčenja posameznih segmentov financiranja znanosti. Ob novici o povečanju proračuna za znanost opozarjajo, da trenutno še ni povsem jasno, kako bo letos ustanovljena Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, krajše Aris, sredstva razdeljevala. 

Roman Jerala s Kemijskega inštituta je za časnik Dnevnik povedal, da sta zmanjšanje višine sredstev razpisov za projekte, ki so najbolj konkurenčni instrument Aris, in petdesetodstotno zmanjšanje višine sredstev razpisa za opremo zagotovo slab znak. Opozoril je tudi na zmanjšanje in ukinitev dodatnih instrumentov za podporo najbolj prodornim znanstvenikom, kar v praksi pomeni, da po koncu projekta raziskovalna skupina ne more nadaljevati dela. Na krčenje financiranja je opozoril tudi Boris Rogelj, vodja odseka za biotehnologijo na Institutu Jožef Stefan. Aris namreč ni preklicala septembrske odločitve o krčenju sredstev za znanstvene projekte, ki so bili prijavljeni na razpis v začetku letošnjega leta, kar bi utegnilo ogroziti delovna mesta okrog sto znanstvenikov. 

Ne spreminjajo pa se samo sredstva za raziskovanje, temveč tudi vpisna mesta. Vlada se je v četrtek, 12. oktobra, na 75. redni seji seznanila z Usmeritvami za pripravo načrta izvajanja študijske dejavnosti za študijsko leto 2024/2025, ki jih je pripravilo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Zapisali so, da je namen Usmeritev visokošolskim zavodom posredovati smernice vlade glede prioritet pri ponudbi vpisnih mest v fazi načrtovanja razpisa za vpis v okviru razpoložljivih finančnih sredstev lump sum financiranja študijske dejavnosti. Med drugim v vladi svetujejo, naj visokošolski zavodi v okviru redne študijske dejavnosti za študijsko leto 2024/2025 povečajo število vpisnih mest za redni študij na programih, ki so imeli v tem študijskem letu omejitev vpisa v prvem prijavnem roku in izobražujejo diplomante z določenih deficitarnih področij, med njimi: pedagoških poklicev, prava, socialnega dela, farmacije, računalništva in informatike ter matematike, elektrotehnike, multimedije ter nekaterih drugih. Zapisali so še, naj visokošolski zavodi preoblikujejo tiste študijske programe, pri katerih je iz prijav za vpis in vpisa vidno, da za študij na tem študijskem programu ni interesa, in pri katerih se glede na osip študentov po prvem letniku pojavlja sum, da se študentje vanje vpisujejo z namenom pridobitve statusa študenta in ne dejanskega študija.

Na vladna priporočila so se v javnem pismu odzvali v Visokošolskem sindikatu Slovenije. Zapisali so, da so bila pogajanja med univerzo in pristojnim ministrstvom, ki vsako leto potekajo od oktobra do začetka naslednjega leta, že drugič v mandatu te vlade povožena. Z dokumentom je vlada univerzam odredila, na katerih študijskih področjih točno naj povečajo vpis, naložila pa jim je tudi krčenje vpisa v nekatere druge študijske programe, njihovo prestrukturiranje in celo ukinitev, kot je nekaj minut pisalo v Facebook objavi, so zapisali v sindikatu. Dodali so, da naj bi usmeritve za večanje in manjšanje vpisa veljale tudi za naslednje štiriletno obdobje financiranja študijske dejavnosti, torej do leta 2029. 

V pismu pristojno ministrstvo in rektorja sprašujejo o analizah, na podlagi katerih je bil pripravljen seznam študijskih področij, na katerih naj bi univerze zvišale ali znižale število vpisnih mest ali celo prestrukturirale oziroma ukinile študijske programe. Opozarjajo, da na seznamu deficitarnih študijskih področij nekatera manjkajo, pojavljajo pa se tista, na katerih je izobraženega kadra dovolj. 

Odzvali so se tudi na krčenje študijskih programov in zapisali, da so razlogi, zakaj študentje ne opravijo študijskih obveznosti, lahko različni. Problem zlorab študentskega statusa pa je kompleksen in ga je treba reševati na različnih ravneh. Zapisali so, da je bistvo vladnega seznama deficitarnih in suficitarnih študijskih področij v dodatnem varčevanju. Citiramo: »Ministrstvo za visoko šolstvo bi moralo biti varuh javnega interesa in univerzam bi moralo zagotoviti materialne pogoje za to, da razvijajo vsa študijska in raziskovalna področja po avtonomnih akademskih kriterijih.« Konec citata. Dodali so, da so bili po nekaterih informacijah v pogovore o tem dokumentu, pa čeprav mimo organov in članic univerz, vključeni tudi rektorji, zato se z vprašanji obračajo tudi nanje. 

Na spremembe vpisnih mest so se odzvali tudi na Univerzi v Ljubljani. Zapisali so, da se s prilagajanjem vpisa na študijske programe za deficitarne poklice skušajo odzivati na potrebe družbe, a so pri tem zaradi kadrovske in finančne podhranjenosti omejeni. Povečanje vpisa namreč ne pomeni samo večjega števila študentov, temveč tudi potrebo po večjem številu izvajalcev predmetov in opreme. 

Opozorili so, da je Fakulteta za računalništvo in informatiko prejela dodatna sredstva za povečan vpis le za eno generacijo, zdaj pa so pred tem, da bodo morali kljub izjemnim potrebam po visoko kvalificiranem kadru s področja računalništva zaradi padca financiranja vpis vrniti na stanje pred povečanjem sredstev. Sredstva za visoko šolstvo so se letos sicer nekoliko zvišala, vendar so pod ravnjo inflacije. Glede na odstotek bruto domačega proizvoda, ki ga namenjamo za visoko šolstvo, pa se je financiranje znižalo na 0,58 procenta BDP, kar nas uvršča med evropske države, ki za visoko šolstvo namenjajo najmanj sredstev, so še pojasnili na Univerzi. 

Wake me up when september ends. Al se kej dogaja za študentarijo?
 / 4. 9. 2023
Mariborski nadarjeni dijaki in nadarjene študentke bodo letos kljub vsemu lahko pridobili štipendijo. Mestna občina Maribor je danes na zahtevo mestnega sveta objavila razpis za štipendiranje nadarjenih. Vsebina razpisa je enaka kot prejšnja leta, rok za oddajo prijav pa je 2. november. 

Založba Sophia v sodelovanju z Galerijo ŠKUC in ZRC SAZU vabi na jesenski cikel Sophijinega simpozija, ki bo potekal do petka, 20. novembra. Danes ob 19. uri se lahko v Galeriji ŠKUC udeležite razprave ob knjigi Lee Kuhar, Materializem brez materije: Marxova teorija predmetov. 

Jutri se lahko od 10h do 12h brezplačno udeležite tečaja Kako do knjižničnega gradiva in storitev Narodne in univerzitetne knjižnice, ki ga organizira NUK. Na tečaju bodo predstavili osnovne značilnosti knjižnične zbirke NUK, postavitev gradiva, različne vire za iskanje in naročanje gradiva, možnosti dostopa in uporabe gradiva ter podali pregled storitev NUK. Na kratko bodo predstavili tudi možnosti za uporabo elektronskih virov na daljavo, za udeležbo pa se morate predhodno prijaviti. 

Popoldne, natančneje ob 18. uri, se lahko na Filozofski fakulteti udeležite uvodnega srečanja Bralnega krožka kritične psihologije. Uvodno srečanje bodo članice pospremile s predavanjem z naslovom Kaj je psihologija in zakaj je to važno?, nadalje pa se bo bralo klasično kritičnopsihološko delo Changing the Subject: Psychology, Social Regulation and Subjectivity, ki postavlja temelje kritične in feministične psihologije. Za udeležbo ni potrebna predhodna prijava, informacijo o predavalnici, v kateri bo potekalo uvodno srečanje, pa bodo članice sporočile na Facebook strani dogodka

PLAC vabi na benefit za svetovno mladinsko konferenco Youth Writing History, ki bo potekala od 3. do 5. novembra v Parizu.  Gre za mrežo organizacij in gibanj, ki mlade iz različnih okolij združuje z namenom razpravljanja o trenutnih krizah. Mladinska konferenca bo sledila mladinski konferenci na Bližnjem vzhodu, ki je potekala v kurdskih mestih Amed in Kobanê v letih 2015 in 2019. V petek, 20. oktobra, v PLAC-u organizirajo zbiranje sredstev za transport udeležencev konference iz oddaljenih krajev, posebej z globalnega juga. Program se začne ob 16.30 s predavanjem o mladinskih delovnih brigadah in nadaljuje z raznolikimi glasbenimi nastopi. 

Uredništvo spletnega portala AirBeletrina razpisuje natečaj za najboljšo kratko zgodbo. Zgodbe, ki bodo prišle v finale, bodo kasneje objavljene na portalu AirBeletrina, rok za oddajo prispevkov pa je 20. oktober do polnoči.

V zavodu OPRO, zavodu za aplikativne študije, vabijo na projekcije kratkega dokumentarnega filma Koliko pa ti šteješ?, ki je nastal v okviru projekta Starizem: problem na obeh straneh starostnega spektra v soustvarjanju z Javnim zavodom Mladi zmaji. Projekcijam bo sledila kratka delavnica o prepoznavanju starostnih stereotipov in predsodkov. Film si lahko na različnih lokacijah ogledate še 17., 20., 24. in 26. oktobra, več informacij pa je dostopnih na Facebook strani OPRA. 

Za študente in študentke Filozofske fakultete, ki bi se želeli naučiti oblikovanja in vzpostavitve spletne strani, je to mogoče na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo. Če se želite udeležiti delavnice usposabljanja za rokovanje s programom WordPress za postavljanje spletnih strani, se obrnite na: Marja.Kovanda@ff.uni-lj.si

 

AKADEMSKIH 15

Včeraj ob 19. uri je v prostorih Študentskega kampusa potekala osma redna seja Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani. Na seji so poslanci soglasno sprejeli resolucijo o izgradnji novih študentskih domov in obnovi obstoječih kapacitet. O resoluciji bomo podrobneje poročali v povzetku seje prihodnji teden. Seje Študentskega zbora smo na Radiu Študent v prejšnjem mandatu 2020–2022 in do junija v letošnjem letu prenašali, a je bilo postavljanje opreme za prenos večkrat oteženo. Tokratne seje Radio Študent ni mogel prenašati, saj nas je predsednik študentskega zbora Matej Igličar obvestil, da je slišal, da je skupina poslancev umaknila soglasje k prenosu sej. Rok Dolenc, predsednik študentskega zbora v prejšnjem mandatu, je na konstitutivni seji trenutnega zbora 9. novembra lani kot eno od novosti njegovega mandata izpostavil ravno prenos sej v živo in se zahvalil Radiu Študent, ki je »ponesel seje in delo študentskega zbora v vse študentske sobe širom Ljubljane in Slovenije«. 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.