Ljubljana is burning
Tudi v pregovorno zaplankani Sloveniji se je začela razvijati scena ballrooma. Po ustanovitvi Vogue kolektiva Ljubljana lanskega septembra ter njegovi povezavi z novim valom domače drag scene smo 6. julija gostile prvi slovenski kiki ball.
Ballroom je kvirovska subkulturna praksa, ki izvira iz latino- in afroameriškega newyorškega podzemlja osemdesetih let. Njeni osrednji dogodki se imenujejo balli oziroma kiki balli, če so izvedeni v manjši obliki. Ball je tekmovanje v različnih kategorijah, kot so modna pista, lip-sync, ples in prodajanje obraza – v katerih se posamezniki in posameznice potegujejo za različne naslove, včasih tudi nagrade.
Vogue kolektiv je v sodelovanju s Kulturnim centrom Q v metelkovskem Klubu Tiffany letos, začenši z aprilom, gostil mesečne Vogue večere. Ustvarjalke so s filmi, pogovori in delavnicami tudi pri nas lansirale edinstveno plesno prakso vogua ter način druženja in razmišljanja ballrooma. Grande finale pomladno-poletnega cikla je bil že omenjeni Kiki Ball, na katerem se je pomerilo petnajst ustvarjalcev in ustvarjalk s področja draga, vogua in drugih kvirovskih subkulturnih umetniških izrazov. Dogodek je privabil preko sto ljudi, ki smo se gnetli v vročem, zarotniškem prostoru Hupe Brajdič v podhodu Ajdovščina. Svoje vtise iz dogodka, sta z nami delila člana kolektiva Urh Neklič in Agatha Fukk Kunt:
Na ljubljanskem Kiki Ballu smo med različnimi kategorijami zasledile denimo This is my brand of drag! Oh my, that’s bizarre! in What I wanna be, when I grow up realness. Kategorije, izvirno navdihnjene z izkušnjami latinoameriške in temnopolte kvirovske skupnosti, so v Ljubljani doživele določene prilagoditve. Pojasnita Fakk Kunt in $inoka iz Vogue kolektiva.
Kot se za pravo tekmovanje spodobi, je dogodek imel tudi vršilko vragolij oziroma povezovalko Viktorijo von Fukenstein ter strokovno žirijo. To so sestavljali Urh Neklič iz Vogue kolektiva, lanskoletna nosilka naziva Majska kraljica Paradoxa Dynasty ter letošnja zmagovalka Iza Kunt. Slednja nam je pojansila sestavo strokovne žirije.
Svoje vtise s tekmovanja je z nami delil tudi sodobni plesalec in koreograf Sebastijan Geč, zmagovalec kategorije vogue fem, ter član dunajske Kiki house of Vivi.
Gečeva skupina Kiki house of Vivi je bila v Avstriji prva, ki se je poistovetila z ballroomom, in je bila ključna pri formaciji današnje vogue scene na Dunaju. Kot plesalec z dolgoletnimi izkušnjami je Geč letos vodil tudi prvo javno voguing delavnico, ki je bila prvič del vsakoletne poletne plesne šole Javnega sklada za kulturne dejavnosti, krajše JSKD. Kako je prišlo do sodelovanja, pojasni Geč.
Ob dejstvu, da je interes in dragocenost vogua prepoznala tudi javna institucija, kakršna je JSKD, pa velja nasloviti tudi podzemni aspekt, v katerem je subkultura ballrooma vzniknila. Na pomislek odgovorijo organizatorji Neklič, Fakk Kunt in Iza Kunt.
Druga stran podzemnega kovanca pa je tudi infrastrukturna in finančna podhranjenost ustvarjalk. Kako na to gleda Vogue kolektiv, razložita Fakk Kunt in $inoka.
(skupnost, foto: $inoka)
Za konec smo organizatorke povprašali še o prihodnosti novorojene scene ter morebitnem naslednjem Kiki Ballu.
_____
avtor izvirnih fotografij: Jan Hauschen
Prikaži Komentarje
Komentiraj