Poslednja fronta v Siriji?
Na Erdoğanove grožnje je tiskovni predstavnik ruske vlade Dimitrij Peskov odgovoril mirno in poudaril, da bi bila vojaška ofenziva Turčije proti legitimnim oblastem sirske republike “najslabši scenarij”. Rusija je v vojno v Siriji aktivno vključena od leta 2015, njihov glavni interes pa je ohranitev aktualne vlade, s čimer ruska vojska ohranja svojo vojaško prezenco v vzhodnem Sredozemlju.
Dan po Erdoğanovih grožnjah je rusko letalstvo odgovorilo z letalskimi napadi, v katerih sta umrla dva turška vojaka, pet je bilo ranjenih. Po izjavi turškega obrambnega ministrstva je turška stran v povračilo ubila več kot 50 sirskih vojakov. Rusi po drugi strani trdijo, da je šlo tudi za nekaj ruskih smrtnih žrtev. Incident opiše Zlatko Dizdarević, novinar in nekdanji diplomat na Bližnjem vzhodu.
Ne gre za prvo konfrontacijo turško-podprtih sil s sirsko-ruskimi nasprotniki. V zadnjem mesecu skorajda dnevno iz vzhoda province Idlib in zahoda province Alep prihajajo novice o smrtnih žrtvah na obeh straneh. Erdoğanove grožnje napovedujejo nadaljnje zaostrovanje konflikta, a gre pri njih še zmeraj le za grožnje, ki imajo za sabo po mnenju Dizdarevića upanje turškega predsednika, da Rusija ne bo neposredno napadala turške vojske.
Erdoğanovo sklepanje ni neutemeljeno, saj Rusija nima interesa po vojni s Turčijo. Turški predsednik je celo zatrdil, da Rusija z ofenzivo na Idlib ne spoštuje dogovorov v Astani in Sočiju, ki so jih podpisali Rusija, Turčija in Iran.
Septembra 2018 sta se Turčija in Rusija dogovorili o vzpostavitvi deeskalacijske cone v Idlibu, ki bi bila široka od 15-20 km in od koder bi se umaknilo vsakršno orožje, za kar bi morala poskrbeti Turčija. Dogovor je med drugim obema stranema omogočal vzpostavitev dvanajstih opazovalnih točk. Že takrat se je Sirija pripravljala na napad na Idlib, ki je bil pod nadzorom večih uporniških skupin, vendar ga je dogovor preprečil.
Letos januarja sta Turčija in Rusija dosegli dogovor o premirju v provinci Idlib. Ta je začel veljati 12. januarja, ko so se prekinile vojaške akcije na tleh in v zraku. Turčija si je za premirje prizadevala več tednov, saj se je na tisoče civilistov umikalo napadom v Idlibu in bežalo proti turški meji.
Toda ker Turčija ni storila prav nič, da bi razorožila sile v Idlibu in spoštovala svoj del dogovora, ne more s preveliko mero legitimnosti trditi, da tega ne počne Rusija. Rusija si je z dogovorom, za katerega je že vnaprej lahko sklepala, da ga turška stran ne bo spoštovala, predvsem skušala zagotoviti legitimnost lastnih vojaških operacij.
Po ruskem razumevanju boj proti legitimni - česar v svojih izjavah ne pozabijo poudarjati - sirski vladi ni upravičen, boj proti tako imenovanim upornikom v Idlibu pa je.
V Idlibu je prisotno veliko različnih sil, ki jih pravzaprav združuje le nasprotovanje Al-Assadu. Izmed številnih oboroženih skupin v provinci Idlib imajo prav posebno mesto Turkmeni, ki so turški narod v Siriji in so kot taki pod posebnim varstvom turške vojske. Razloži Giuseppe Acconcia, poznavalec Bližnjega vzhoda in raziskovalec na Univerzi v Padovi.
Turčija sil, s katerimi je povezana, ni razorožila, še več, načrtno je delovala proti temu.
Humanitarna kriza v Idlibu se poglablja, Turčija je namreč zaprla meje, kar pomeni, da so ljudje, ki so pred vojaškimi napadi bežali, ujeti v obmejnem območju.
V trenutni konstelaciji na severozahodu Sirije Turčija nima povsem jasne agende. Poleg tega, da želi vojno in begunce oddaljiti od lastnih meja, ji je v interesu predvsem ohranitev prisotnosti v razbiti Siriji.
Po mnenju Dizdarevića pozitivni interes Erdoğana v Siriji, ki sicer po njegovem deluje skrajno neracionalno, ostaja zakoreninjen v tradicijo velikega Osmanskega cesarstva.
Prikaži Komentarje
Komentarji
ful fin prispevek
Komentiraj