PetišOFFci
Ministrica za domovinsko varnost Združenih držav Amerike Kirstjen Nielsen je odstopila. Vest o njenem odhodu je na Twitterju naznanil predsednik ZDA Donald Trump, ki je sporočil, da bo vajeti ministrstva do nadaljnjega prevzel komisar za carine in zaščito meje Kevin McAleenan. Nielsen je bila na položaju 18 mesecev, njen mandat pa je bržčas še najbolj zaznamovala politika ločevanja otrok na meji z Mehiko, zaradi katere so ameriške oblasti od družin migrantov ločile več kot 2700 otrok. Odstop, ki ga je Nielsen ponudila dva dni po tem, ko je s predsednikom obiskala mehiško mejo, naj bi bil posledica Trumpovega nezadovoljstva z njenim delom, predvsem zaradi njenih komentarjev, da bi bilo zaprtje mejnih prehodov za migrante in prenehanje sprejemanja prosilcev za azil neučinkovito ter neprimerno.
Zmagovalka parlamentarnih volitev v Andori je vladajoča stranka Demokrati za Andoro pod vodstvom Xavierja Espota, ki je v 28-članskem parlamentu osvojila 11 sedežev, vendar izgubila večino. Na drugem mestu ji s 5 osvojenimi sedeži sledi stranka Socialnih demokratov, na tretje mesto pa se je s 4 poslanci zavihtelo zavezništvo socialistov in liberalcev. Obdobje pred volitvami so sicer zaznamovali protesti, ki so v tej kneževini dokaj nenavaden pojav; razlog za te so visoke cene nepremičnin in reforma javne uprave.
Japonska korporacija Yaskawa, ki velja za največjega proizvajalca industrijskih robotov na svetu, danes v Kočevju za delovno ljudstvo odpira svojo prvo evropsko tovarno robotov in prvo tovrstno tovarniško podružnico zunaj Azije. Odprtje tovarne, ki poskusno obratuje od novembra lani, poteka ravno v času oddajanja te oddaje v etru; po napovedih se ga udeležujejo predsednik vlade Marjan Šarec, gospodarski minister Zdravko Počivalšek in evropska komisarka za mobilnost in promet Violeta Bulc. Povezave Yaskawe s Slovenijo segajo v leto 1994, ko je korporacija prevzela v Nemčiji delujoče slovensko podjetje Motoman Robotec, leta 1996 pa so v Ribnici ustanovili podjetje za proizvodnjo robotskih celic Yaskawa Ristro. Zakaj je ravno Slovenija tista dežela delovnega ljudstva, ki jo je Yaskawa identificirala kot idealno lokacijo za svojo tovarno, pojasnjuje minister Zdravko Počivalšek.
Agencija za okolje, krajše ARSO, je družbi Geoenergo izdala okoljevarstveno dovoljenje za obrat za čiščenje plina oziroma rafinerijo v Petišovcih. Dovoljenje, ki je bilo sicer izdano že 28. marca, do izteka 15-dnevnega pritožbenega roka še ni pravnomočno; možnost pritožbe ima namreč stari znanec tovrstnih okoljevarstvenih postopkov, društvo Alpe Adria Green. Ne glede na izdano dovoljenje, s katerim bi družba Geoenergo lahko uporabljala napravo, ki predela 280 kubičnih metrov zemeljskega plina in eno tono nafte na dan, to ne pomeni, da bo obrat dejansko zaživel v praksi. Na Arsu namreč vodijo še en postopek glede družbe Geoenergo, ki se nanaša na dovoljenje za hidravlično stimulacijo vrtin oziroma fracking, brez katerega pa projekt za investitorja ne bi bil tako privlačen in dobičkonosen kot sicer.
Prikaži Komentarje
Komentiraj