Conte on me!
Spor izvira iz padca podpore med volivci, ki ga je stranka utrpela po volitvah leta 2018, ko so sicer zmagali s približno 32 odstotki podpore, a jim sprva ni uspelo sestaviti vladne koalicije. Nato je kot dotedaj neznani in s tem politično neobremenjeni pravnik Conte nastopil kot kandidat za predsednika vlade, ki je poleg M5S vključevala še skrajno desno Ligo in nekaj nepovezanih poslancev. Padec podpore M5S se je pokazal že čez eno leto na evropskih volitvah v maju leta 2019, ko so strankini kandidati prejeli približno 17 odstotkov glasov.
V avgustu tega leta je sledila politična kriza, predvsem zaradi na novo izraščenih peruti predsednika Lige Mattea Salvinija, ki je poskušal z vložitvijo nezaupnice zoper Conteja izsiliti predčasne volitve, na katerih bi po tedanjih kazalcih najverjetneje zmagala prav Liga oziroma naj bi ta precej izboljšala svoj rezultat. Conte je takrat odstopil, a mu je tokrat roko ponudil nekdanji premier in predsednik Demokratske stranke Matteo Renzi, kar je porodilo drugo Contejevo vlado. Kmalu zatem, v začetku leta 2020, je zaradi internih nesoglasij odstopil tedanji vodja stranke M5S Luigi Di Maio, že takrat pa se je kot o Di Maiovem nasledniku govorilo prav o Conteju, čeprav je vodenje stranke začasno prevzel Vito Crimi. Komentira dopisnik RTV Slovenije iz Rima Janko Petrovec. V sami srži spora znotraj stranke kot tudi eden od razlogov, zakaj stranki upada podpora med volivci, je »oddaljevanje od ustanovitvenih načel«. Na začetku se je namreč gibanje, tedaj še pod vodstvom Beppa Grilla, predstavljalo, kot da je proti establišmentu; obljubljali so, da v parlamentu ne bodo sklepali zavezništev z uveljavljenimi strankami, prav tako pa izstopa njihova obljuba, da bi lahko poslanci služili največ dva mandata. Funkcijo garanta, ki naj bi skrbel za upoštevanje teh načel, ima prav Grillo, sedaj strankin stric iz ozadja, ki se v javnosti pojavi zgolj ob pomembnih odločitvah. Več o tem Gavin Jones, novinar agencije Reuters. Grillova odločitev, da stranka kot premierja podpre Maria Draghija, bivšega guvernerja Evropske centralne banke, je razjezila Davida Casaleggia, sina soustanovitelja gibanja Gianroberta Casaleggia. Ta je po očetovi smrti podedoval podjetje Casaleggio associati, ki si lasti računalniško firmo Rousseau System, ta pa upravlja s strankinim spletnim sistemom za glasovanje. Več o tem Jones.Kljub temu, da M5S krši svoja »ustanovna načela«, kadar jim to pač ustreza, najpogosteje pa zato, da se obdržijo na oblasti, jim je v letih sodelovanja in vodenja vlad vendarle uspelo izpolniti nekaj svojih predvolilnih obljub. Komentira Petrovec.
V novo prihodnost bo gibanje tako najverjetneje popeljal Giuseppe Conte. Kot rečeno, gre za odvetnika, ki pred vodenjem vlade ni imel političnih izkušenj, pa tudi do sedaj še ni pokazal kakih posebnih stališč. Po mnenju Petrovca bo tako njegovo vodenje M5S velika uganka.
Super Mariovo prebijanje skozi stopnje zvezdnega sveta najbrž še zdaleč ni končano.
Prikaži Komentarje
Komentiraj