Duh in kost fašista
Španski novinar Alejandro López De Miguel je pojasnil, kakšno je splošno javno mnenje glede Francovega prekopa.
Tudi v Španiji je sprava fašizma in antifašizma osrednja politična tema. Pedro Sanchez si od svoje zasedbe premierske funkcije prizadeva, da bi iz fašističnega monumenta naredil spomenik vsem žrtvam krvave državljanske vojne, ki se je začela, ko so fašisti izvedli državni udar proti demokratično izvoljeni vladi leve ljudske fronte. De Miguel komentira namere o preobrazbi monumentalnega mavzoleja.
Prekop je zapoznel, a pomemben korak v procesu obračuna s fašistično zgodovino. De Miguel pojasni, kako izgleda proces narodne sprave v Španiji.
Boju za prenos posmrtnih ostankov fašističnega diktatorja iz Doline padlih, mavzoleja, ki ga krasi najvišji križ na svetu, je nasprotovala katoliška cerkev in Nacionalni sklad Francisca Franca. Boj za prekop povzame de Miguel.
Nacionalani sklad Francisca Franca se bori za ohranjanje dediščine diktatorja in ga želi prikazati v pozitivni luči. Na naša vprašanja so odgovorili le s pojasnilom, da ne razumejo angleško, zato delovanje sklada predstavi de Miguel.
Seveda je prekopu nasprotovala tudi skrajna desnica, a dejstvo, da prekopa niso mogli preprečiti, po de Miguelovem mnenju nakazuje na pešanje njeni moči.
Pedru Sanchezu so sicer mnogi očitali, da je prekop izpeljal tik pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo 10. novembra, in da gre torej za predvolilno potezo. De Miguel pojasni, da je za datum krivo predvsem nasprotovanje frankistov, zaradi katerih je bil prekop mogoč šele po sodbi vrhovnega sodišča.Francova diktatura se je sicer končala z njegovo smrtjo 1975, pod njegovim klerofašističnim režimom, v času tako imenovanega belega terorja, pa je bilo ubitih med 100 in 200 tisoč ljudi.
Prikaži Komentarje
Komentiraj