Kdo se boji Demokratske stranke socialistov?
Po nastopu nove vlade na področju tožilstva ni bilo zamenjav, sledili pa so dogodki na Cetinju. Ob imenovanju novega srbskega patriarha so izbruhnili protesti črnogorskih nacionalistov.
Politično krizo v državi so po mnenju Mile Radulović sooblikovali tudi različni pritiski Srbije.
Kaplja čez rob in razlog, zakaj se je URA odločila vložiti nezaupnico, sta bila neimenovanje novih tožilcev in prilaščanje javnega denarja, ki ga je bila obtožena nova vlada.
Po informacijah portala Vijesti naj bi že od jeseni 2020 potekali pogovori med opozicijskimi strankami, DPS in listo državljanskega gibanja URA. Dosegli naj bi kompromis, ki predvideva manjšinsko vlado, v zameno pa naj bi Đukanović odstopil z mesta predsednika stranke DPS in stranka bi se morala znebiti vseh članov, ki so bili vpleteni v koruptivna dejanja bivših vlad. Potem bi lahko stranka zunaj vladne koalicije podprla vlado.Za Črno goro je najslabši trenutni status quo. Spremembe so po mnenju Radulović nujne.
Radulović meni, da možnost, da bi se DPS vrnila na oblast, ni velika in da gre zgolj za orožje, s katerim vlada straši ljudstvo.
O nezaupnici vladi bodo poslanci glasovali četrtega februarja. Ključno vlogo bodo odigrali tudi člani stranke DPS, ki imajo v parlamentu največ poslancev.
Po mnenju Radulović vlada v vsem svojem mandatu ni namenila dovolj pozornosti ključnim programskim temam, predvsem vladavini prava in boju proti korupciji. Zaradi tega je tudi zastal proces integracije v Evropsko unijo.
Krivokapićeva vlada naj bi glasovanje o nezaupnici sicer poskušala preprečiti s skrajšanjem mandata, kar bi pomenilo predčasne volitve, a za kaj takega nima dovolj podpore.
Usoda Črne gore bo tako znana po četrtem februarju. Vlado vodi politik, ki zgolj nadaljuje Đukanovićevo zapuščino, na drugi strani pa vidijo v listi državljanskega gibanja URA trojanskega konja SPD, a o tom – potom.
Offsajd je pripravil Premrov.
Prikaži Komentarje
Komentiraj