Policisti v maskah
Nazaj k sindikatu. Težave v odnosu med Sindikatom policistov Slovenije in Ministrstvom za notranje zadeve so se pod novo oblastjo začele že v začetku tega meseca. Minister Hojs je med razpravo na seji Odbora za obrambo, na kateri so diskutirali o aktivaciji zloglasnega 37.a člena Zakona o obrambi, ki vojski podeljuje policijska pooblastila na mejnem območju, izjavil, da »oba policijska sindikata podpirata vse ukrepe, ki jih izvajate na MNZ«. Več o sporni izjavi pove predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš.
Na Ministrstvu za notranje zadeve so se odzvali na te navedbe: med drugim so poudarili dejstvo, da se sestanka predstavnikov obeh policijskih sindikatov z ministrom Hojsom Mlekuš s sodelavci ni udeležil, saj so udeležbo odpovedali, da pa so se predstavniki drugega sindikata strinjali s, citiramo, »napori vodstva ministrstva in policije za izboljšanje stanja v policiji«. Konec citata. Zapis so zaključili z udarnim zaključkom, citiramo: »Predlog za aktivacijo tega člena je minister na mizo prejel s strani policije, zato reakcije sindikata ne razume, saj ravno policisti sami vseskozi opozarjajo na kadrovsko problematiko v policiji.«
Prvi kamen spotike analizira novinar Radia Slovenija Robert Škrjanc.
Da je 37.a člen Zakona o obrambi potreben prevetritve, meni tudi predsednik sindikata Mlekuš.
Potem pa je zaškripalo še zaradi zaščitnih mask. Najprej se je razširila novica, da so policisti prejeli higienske maske, ki so namenjene za uporabo v prehrambeni industriji, in ne zaščitnih mask, ki so primerne za njihovo delo. Sporne maske naj bi, kot je v odzivu zatrdila Generalna policijska uprava, sicer prejeli zgolj v eni policijski enoti in še to zaradi napake policijskega uslužbenca. Poudarili so še, da za zaščito policistov nabavljajo le zaščitne maske, ki ustrezajo vsem zahtevanim standardom. A v včerajšnjem prazničnem zapisu na Twitterju je SPS trditve, da je šlo zgolj za osamljen primer, demantiral, citiramo: »Policisti so dobili tudi maske VWR, ki so po videzu podobne kirurškim, vendar gre le za troslojne higienske, ki so namenjene za delo v prehrambeni panogi.« Več Mlekuš.
Na prvi poziv k zamenjavi mask se je na Twitterju odzval tudi minister Hojs. Zapisal je, da so neuporabne maske maslo bivšega vodstva policije in vlade, saj naj bi bile iz starih zalog. Na Generalno policijsko upravo smo naslovili novinarsko vprašanje o novih nepravilnostih, ki jih je sindikat obelodanil včeraj, v odgovoru pa so zapisali, citiramo: »Danes smo na vse policijske uprave dodatno poslali zahtevo za preveritev vseh zaščitnih mask, ki jih imajo enote v skladišču uprav in na policijskih enotah, in jih obenem pozvali, naj, v kolikor katera enota nima ustreznih zaščitnih mask (TIP II, standard SIST EN 14683), le-te čim prej prevzame v Centralnem skladišču MNZ. Odgovore s strani enot, koliko imajo posameznih mask, še nismo prejeli. Vse omenjene maske so bile s strani sekretariata MNZ nabavljene v lanskem letu in preteklih letih.« Konec citata.
Če so policisti skrbeli za javni red in mir v skladu s strogimi ukrepi, pa so se vodilni v slovenski policiji ukvarjali s kadrovskimi rošadami. Tako je vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Anton Travner na mesto prvega kriminalista v državi začasno imenoval Vojka Urbasa, ki je nasledil dosedanjega direktorja Uprave kriminalistične policije Boštjana Lindava. Urbas bo na mestu direktorja kriminalistov sicer le do vrnitve Branka Japlja, ki trenutno deluje v tujini. Na policiji bo ostal tudi Lindav, ki bo prevzel svetovalno vlogo generalnega direktorja policije za področje kriminalitete. Začasni vršilec dolžnosti Urbas je sicer leta 2016 kriminalistično policijo zapustil zaradi očitkov domnevnega šikaniranja na delovnem mestu in zaradi suma kršitve spolne nedotakljivosti. Več o menjavi na vrhu kriminalistov pove Branko Lobnikar.Nov šef slovenskih policistov Anton Travner, ki ga je Janševa vlada imenovala že na konstitutivni seji, pa bo v bližnji ali daljni prihodnosti skoraj zagotovo zamenjal še šefa Nacionalnega preiskovalnega urada. Ravno NPU, ki organizacijsko sodi v sklop Uprave kriminalistične policije, pa preiskuje sporno financiranje SDS-ovih medijev. Na vprašanje, ali bo Travner res zamenjal še direktorja NPU, odgovarja Lobnikar.
Zamenjava se je zgodila tudi na vrhu piramide uniformiranih policistov. Novi direktor Uprave uniformirane policije je postal Danijel Lorbek, ki je nasledil Srečka Jarca. Ta odhaja na Hrvaško kot policijski ataše. Lobnikar.
Ja, policiji in notranjemu ministrstvu dogaja.
Prikaži Komentarje
Komentiraj