OFF nadzornih kamer
Predsednika Ruande in Demokratične republike Kongo, Paul Kagame in Felix Tshisekedi, sta v Luandi, glavnem mestu Angole, sklenila dogovor o začetku procesa deeskalacije razmer med državama. Kot mediator je z mandatom Afriške unije enodnevnim pogovorom prisostvoval angolski predsednik Joao Lourenco. Ruanda in Demokratična republika Kongo bosta oživili meddržavno komisijo, ki bo v Luandi začela delovati 12. julija. Odnosi med sosedama v Srednji Afriki so se zaostrili v sredini prejšnjega meseca, ko sta druga drugo obtožili čezmejnega izstreljevanja raket. To je sovpadalo z napadom na Bunagano, mesto na vzhodu Demokratične republike Kongo, in zavzetjem mejnega prehoda z Ugando, nadzor nad katerim je prevzela kongovska uporniška milica M23. Demokratična republika Kongo Ruando obtožuje podpiranja te milice, ki jo povečini sestavljajo kongovski Tutsiji in je nedavno zabeležila največje vojaške uspehe od leta 2013, ko je v Severnem Kivuju vodila oborožen upor proti vladnim silam. Nasprotno Ruanda Demokratični republiki Kongo očita, da sodeluje z uporniki, ki so domnevno sodelovali v ruandskem genocidu leta 1994. Da bi preprečili izbruhe nasilja, je Vzhodnoafriška skupnost konec prejšnjega meseca v Demokratično republiko Kongo napotila regionalne oborožene sile, vendar v njej ne sodelujejo pripadniki ruandske vojske.
Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da je Grčija kršila Evropsko konvencijo o človekovih pravicah zaradi potopitve čolna z migranti leta 2014. Grčiji je bila tako naložena denarna kazen v višini 330 tisoč evrov za škodo, ki so jo utrpeli neustrezno obravnavani. V nesreči je življenje izgubilo enajst ljudi, med njimi osem otrok. Preživeli so trdili, da je bil potop čolna v Egejskem morju krivda grške obalne straže, ki je plovilo z veliko hitrostjo vlekla proti Turčiji. Evropsko sodišče je odločilo, da grški pravosodni organi niso ustrezno preučili vpletenih oseb, ki naj bi po grškem stališču odgovornost za izgubljena življenja nosile same. Grško sodišče je namreč za brodolom obsodilo begunca iz Sirije, ki je vozil čoln z migranti. Sodišče mu je izreklo 145 let zaporne kazni in 570 tisoč evrov denarne kazni. Prizivno sodišče je kasneje razsodilo, da nobena oseba na ladji ne bi mogla preprečiti brodoloma, sirskemu beguncu pa je kazen skrajšalo na 10 let zapora.Bosno in Hercegovino je zajel val protestov zaradi vsesplošne draginje in stagnacije plač. Protesti so potekali v mnogih mestih po državi, najbolj vidni v glavnem mestu Sarajevo. Protestniki od vlade zahtevajo zajezitev dviga cen osnovnih življenjskih potrebščin in ustanovitev programov za pomoč socialno najbolj ogroženim. Med zahtevami je odprava trošarin na goriva, dokler se cena na liter ne vrne na dve marki in dvajset feningov, kar je približno evro in deset centov. Protestniki prav tako zahtevajo umik davka na dodano vrednost za osnovna živila ter znižanje in omejitev trgovske marže na zdravila, živilske in druge izdelke. Opozorili so tudi na problem prenizke minimalne plače, ki znaša 1300 konvertibilnih mark oziroma 665 evrov.
Kosovska policija je odstranila nadzorne kamere v večinsko srbski občini Štrpce zaradi suma, da jih nadzorujejo varnostne službe Srbije. Sodišče in tožilstvo v Ferizaju sta izdali nalog, s katerim so kosovski policiji naložili odstranitev kamer, saj te domnevno spremljajo gibanje državljanov in javnih institucij Kosova. Urad srbske vlade za Kosovo je poseg označil kot ustrahovanje in nadlegovanje Srbov v občini.
Mandatno-volilna komisija Državnega zbora je za člana programskega sveta Radiotelevizije Slovenija podprla Alenko Sivka in Branimirja Piana. Komisija bo Državnemu zboru predlagala, da Piano kot član programskega sveta RTV do konca štiriletnega mandata, ki se izteče 28. aprila 2024, nadomesti Nastio Flegar, ki je podala odstopno izjavo. Odstopno izjavo z mesta člana programskega sveta RTV je podal Mitja Čander, na mesto katerega je mandatna-volilna komisija predlagala Alenko Sivka.
Vrhovno državno tožilstvo obravnava izjavo v oddaji Kdo vam laže, ki jo na programu Nova24TV vodi Boris Tomašič. Voditelja je v studio namreč poklical gledalec ter pozval k oboroženemu obračunu z oblastjo. Policija bo preverila, ali gre v primeru izjave za prekršek oziroma kaznivo dejanje, ki se ga preganja po uradni dolžnosti. Primer preiskuje tudi Agencija za telekomunikacijska omrežja in storitve, ki bo odločila, ali je v primeru klica šlo za spodbujanje nestrpnosti.
Prikaži Komentarje
Komentiraj